Wykładowcy
dr Teresa Borkowska
Wykład dla DSFiT: Pisma Janowe
Doktor nauk teologicznych, członek Fraterni Świeckich Dominikanów w Szczecie, nauczycielka matematyki. Współzałożycielka Wspólnoty Modlitewnej „Pneumatofora” działającej przy szczecińskim Klasztorze oo. Dominikanów, współzałożycielka Szkoły Biblijnej również przy tymże klasztorze. Szczególne zainteresowania badawcze to Ewangelia wg. św. Jana.
o. dr hab. Nikodem Brzózy OP
Wykład dla DSFiT: Etyka
Dominikanin, doktor filozofii KUL i doktor habilitowany teologii PWTW, etyk. Autor książek: „O Bożej przedwiedzy i przyszłych zdarzeniach. Zagadnienie «futura contingentia» na podstawie Komentarza Tomasza z Akwinu do «Hermeneutyki» Arystotelesa” (2000), „Od natury do etyki i religii: Karola Wojtyły filozofia człowieka” (2002), „Łaska bazuje na naturze” (2003, wspólnie z Tomaszem Alexiewiczem OP), „Więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Teologiczny kontekst problemu” (2009), „Homoseksualizm w aspekcie teologicznym i medyczno-psychologicznym” (2012) oraz wielu publikacji, między innymi w „Rzeczpospolitej” i „Tygodniku Powszechnym”. Jest duszpasterzem Stowarzyszenia Pracowników Naukowych im. prof. St. Kasznicy, a także wspólnoty Wiara i Światło w Poznaniu.
ks. dr Jan Frąckowiak
Wykład dla DSFiT: O Bogu Jedynym
Prezbiter archidiecezji poznańskiej, doktor teologii dogmatycznej, kanonik gremialny, od 2021 r. rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, od 2023 r. przewodniczący zarządu Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.
Doktorat uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest wykładowcą na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Posługuje jako duszpasterz Okręgu Wielkopolskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
W ostatnich latach ukazały się jego książki: „Wiara. Podręczny przewodnik” (Poznań 2021) oraz „Kościół. Podręczny przewodnik” (Poznań 2023).
o. dr Michał Golubiewski OP
Wykład dla DSFiT: Sakramentologia
Dominikanin, doktor teologii, redaktor. W 2014 roku obronił doktorat na fakultecie teologicznym Uniwersytetu we Fryburgu Szwajcarskim. Promotorem pracy Relacyjny wymiar odżywania sakramentów był francuski dominikanin ojciec profesor Benoit-Dominique do La Soujeole OP. Specjalizuje się w sakramentologii ogólnej. W latach 2014-2017 pracował w Instytucie Tomistycznym w Warszawie. Wykłada w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów. Od 2017 roku pracuje w Wydawnictwie „W drodze”.
o. dr Tomasz Grabowski OP
Wykład dla DSFiT: Liturgika
Dominikanin, ceniony rekolekcjonista, duszpasterz, od września 2016 roku prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów „W drodze”. W latach 2005-2010 dyrektor, a od przekształcenia w fundację, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny (2010-2016). Tomasz Grabowski OP wykładał szereg przedmiotów poświęconych liturgii w ramach m.in.: Dominikańskich Szkół Wiary, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, Studium Dominicanum, Wrocławskiego Studium Liturgiczno-Wokalnego. Ponadto prowadził zajęcia dydaktyczne i formacyjne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów. W Poznaniu opiekuje się Dwuletnim Studium Muzyki Liturgicznej. Jest autorem licznych artykułów w mediach ogólnopolskich, regionalnych i katolickich, m.in.: miesięczniku „W drodze”, czasopismach „List”, „Teofil”, „Presje”, „Pastores”, „Rzeczpospolita”. Od czasu do czasu pozostawia wpisy na Liturgia.pl. Jego książka Wiara w czasach zarazy jest teologicznym namysłem nad wiarą w czasach pandemii Covid-19.
ks. prof. dr hab. Jacek Hadryś
Wykład dla DSFiT: Teologia duchowości
Prezbiter archidiecezji poznańskiej, święcenia kapłańskie przyjął w 1987 w Poznaniu. W latach 1981–1986 odbył studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym (PWT) w Poznaniu. Pracę magisterską poświęcił teologii J. H. Newmana. W 1998 roku uzyskał stopień naukowy doktora teologii na PWT w Poznaniu na podstawie rozprawy pt. „Urzeczywistnianie charyzmatu pomocniczości w ruchu duszpasterskim Pomocników Matki Kościoła w świetle najnowszych dokumentów Kościoła”. W latach 2002–2003 przebywał na stypendium naukowym w Bambergu. W 2009 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych na podstawie rozprawy pt. „Apostolat Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła w nauczaniu Stefana Wyszyńskiego”. Jest profesorem i kierownikiem Zakładu Teologii Systematycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pełnił również funkcję prodziekana tego Wydziału. Dyrektor Szkoły Katechistów Archidiecezji Poznańskiej; cenzor ksiąg religijnych; autor licznych artykułów i publikacji naukowych, m.in. „Dynamika chrześcijańskiego życia duchowego” (Poznań 2017). Specjalizuje się w teologii duchowości.
o. dr Paweł Klimczak OP
Wykład dla DSFiT: Elementy chrystologii i soteriologii
Dominikanin, doktor teologii. Od lutego 2022 roku przeor klasztoru Świętej Trójcy w Krakowie. Wykładowca teologii dogmatycznej w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów, którego był też rektorem. Wcześniej dyrektor Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii w Krakowie i prezes Fundacji DSFT.
W 2001 r. otrzymał święcenia kapłańskie i obronił pracę magisterską z teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Następnie studiował we Fryburgu Szwajcarskim pod kierunkiem prof. Gilles’a Emery’ego OP. W 2012 r. obronił pracę doktorską poświęconą chrystologii św. Tomasza z Akwinu, opublikowaną rok później jako Christus Magister. "Le Christ Maître dans les commentaires évangéliques de saint Thomas d’Aquin" (Fribourg 2014).
Jego teologiczne zainteresowania dotyczą przede wszystkim chrystologii, teologicznej refleksji Akwinaty, a także średniowiecznej egzegezy Pisma Świętego.
dr hab. Cezary Kościelniak
Wykład dla DSFiT: Katolicka nauka społeczna
Studiował filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, po doktoracie odbył staż na University of Florida w Gainesville (USA). W obszarze badawczym zajmuje się kulturową przemianą uniwersytetu, polityką zrównoważonego rozwoju, transformacją geopolityczną w Europie w kontekście kultury, a także miejscem Kościoła w sferze publicznej. Prowadził wykłady gościnne m.in. na University of Malta, Università Cattolica del Sacro Cuore we Włoszech oraz w Higher School of Economics w Moskwie. Odbył również staże badawcze m.in. na Université de Lausanne, Oxford University oraz LMU. Poza pracą akademicką zajmuje się publicystyką. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „W drodze”, „Tygodniku Powszechnym”. Autor książek Przemiana idei uniwersytetu, Nowe krytyki Kościoła, Frunze w meczecie.
ks. dr Bogdan Kulik MSF
Wykład dla DSFiT: Eschatologia
Prezbiter Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Obronił doktorat z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków. Wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim (sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Rekolekcjonista, krajowy duszpasterz Apostolstwa Dobrej Śmierci i redaktor naczelny biuletynu tegoż Apostolstwa – kwartalnika „Nadzieja i Życie” (www.apostolstwo.pl). Współprowadzący codzienną modlitwę w Internecie (YouTube i Facebook: Różaniec bez granic).
o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP
Wykłady dla DSFiT: Antropologia teologiczna oraz Teologia ciała
Dominikanin, profesor nauk teologicznych. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku. Studiował w Kolegium Dominikanów w Krakowie, a następnie w Waszyngtonie, gdzie obronił doktorat na temat antropologii w nauczaniu Karola Wojtyły. W 2006 roku na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie otrzymał tytuł doktora habilitowanego, a w 2014 – tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.
Wykłada teologiczną antropologię i teologię systematyczną. Kierownik Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Wykładał również na wielu innych uczelniach m.in. w Istituto Giovanni Paolo II w Rzymie, Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Catholic University of America w Waszyngtonie oraz John Paul II Institute for Studies on Marriage and Family w Melbourne (Australia). Prezes Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce w latach 2017–2023.
Jest autorem licznych publikacji, rozpraw, książek, między innymi: „Dar i komunia. Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II” (2006), „Teologiczna semantyka płci” (2013), „Źródła sporu o Amoris laetitia” (2018) oraz „Amoris laetitia. Konflikt interpretacji” (2020). Laureat nagrody TOTUS TUUS 2018 w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II".
o. dr Norbert Lis OP
Wykład dla DSFiT: Wprowadzenie do teologii
Od 2011 roku dominikanin, wcześniej ksiądz diecezji radomskiej, wyświęcony w 2002. Doktor teologii. W zakonie spowiednik i duszpasterz.
dr hab. prof. KUL Krzysztof Mielcarek
Wykład dla DSFiT: Ewangelie synoptyczne
Biblista, doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Studiował na Wydziale Teologii KUL oraz w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W 1994 r. uzyskał stopień doktora nauk teologicznych na podstawie napisanej pod kierunkiem Józefa Kudasiewicza rozprawy pt. „Jezus – Ewangelizator ubogich (Łk 4,16-30). Studium z teologii św. Łukasza”. Od 1999 r. jest nauczycielem akademickim KUL. W 2008 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych ze specjalnością w zakresie biblistyki. Od 2017 r. kieruje Katedrą Egzegezy Ewangelii i Pism Apostolskich KUL. Należy m. in. do Stowarzyszenia Biblistów Polskich, Catholic Biblical Association of America oraz European Association of Biblical Studies. Od 2014 r. jest katolickim delegatem w Komisji „Wiara i ustrój” Światowej Rady Kościołów. Brał również udział w przygotowaniu ekumenicznego przekładu Biblii. Zajmuje się Ewangelią wg św. Łukasza, Dziejami Apostolskimi i Septuagintą. Autor książek oraz licznych artykułów naukowych i popularyzatorskich poświęconych Pismu Świętemu; przewodnik po Ziemi Świętej.
ks. dr hab. Tomasz Nawracała
Wykład dla DSFiT: Eklezjologia
Kapłan archidiecezji poznańskiej, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 roku w Poznaniu. Po święceniach pracował w parafii w Szamotułach i jednocześnie kontynuował studia licencjackie w Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Następnie podjął studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej na Uniwersytecie we Fryburgu (Szwajcaria) w latach 2000-2006. Zakończył je w 2007 roku praca doktorską zatytułowaną L’Eglise comme nouveau paradis. Étude sur la signification et la portée des mots paradis et ciel. W 2018 roku zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych na podstawie całości dorobku naukowego i rozprawy Wieczna trwałość ludzkich czynów. Studium biblijno-teologiczne na podstawie Ap 14,13.
ks. dr Andrzej Nowicki
Wykład dla DSFiT: O Bogu w Trójcy
Absolwent Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, wyświęcony na prezbitera w 2012 r. Ukończył studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie z tytułem doktora w zakresie teologii ze specjalizacją w teologii fundamentalnej. Jego praca doktorska nosi tytuł „Wkład teologiczny Carlo Colombo przed, w czasie i po Soborze Watykańskim II”. Od 2019 r. pełnił funkcję ojca duchownego w PWSD w Gnieźnie, a od 2023 jest ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Przez jeden rok pełnił też funkcję duszpasterza Akademickiego w Gnieźnie. Angażuje się duszpastersko w różnych parafiach, głosi rekolekcje i dni skupienia.
o. dr Krzysztof Ośko OP
Wykład dla DSFiT: Teoria poznania
Dominikanin, teolog i filozof. Licencjat kanoniczny z teologii uzyskał na Université de Fribourg (Szwajcaria) w 2015 roku na podstawie pracy „The mediation of the intellectual soul in the Incarnation in saint Thomas Aquinas's "Summa theologiae", III, q. 6”, zaś doktorat z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 2024 roku na podstawie rozprawy zatytułowanej „Istnienie i Bóg. Analiza krytyczna metafizyki Barry’ego Millera”. Obecnie jest członkiem Instytutu Tomistycznego w Warszawie oraz asystentem na Wydziale Filozofii KUL. Ponadto prowadzi zajęcia z teologii dogmatycznej w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie oraz bierze udział jako tłumacz w projekcie „Opera omnia św. Tomasza z Akwinu”, mającym na celu wydanie w języku polskim około stu dzieł Akwinaty. Interesuje się chrystologią, teologią naturalną, metafizyką i epistemologią. W swoich badaniach stara się łączyć perspektywy badawcze tradycji scholastycznej i filozofii analitycznej.
o. dr Wojciech Prus OP
Wykład dla DSFiT: Panorama patrystyczna
Dominikanin, do Zakonu Kaznodziejskiego wstąpił w 1983 roku, a siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie. Studiował patrystykę w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W latach 1994–1998 był duszpasterzem krakowskiej „Beczki”. W latach 1998-2006 mieszkał w Warszawie i był odpowiedzialny za sprawy gospodarcze Polskiej Prowincji Dominikanów. Od 2006 roku mieszka w Poznaniu, gdzie był dyrektorem Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów „W drodze” oraz duszpasterzem Ruchu Lednickiego. W 2014 roku obronił rozprawę doktorską z patrologii zatytułowaną „Spór o «Ecclesia sancta» w Afryce na podstawie łacińskich przekazów patrystycznych III i IV wieku”, którą napisał pod kierunkiem ks. prof. Bogdana Częsza z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W wolnych chwilach lubi rysować i malować. Z Pawłem Kozackim OP napisał „Spowiedź bez końca. O grzechu, pokucie i nowym życiu” (2010), z Michałem Zioło OCSO „Kropki i kreski” (2012). Współautor zbioru „Klucz do rachunku sumienia” (2015). Jest też autorem książki „Dojrzała niedojrzałość” (2017) oraz wielu bajek dla dzieci.
dr hab. Teresa Stanek
Wykład dla DSFiT: Wprowadzenie do Pisma Świętego
Emerytowana teolog, biblista. W latach 1988-1991 studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W latach 1991-1994 pracowała w ekumenicznej wspólnocie misyjnej Covenant Players w Wlk. Brytanii, Holandii, Austrii, Bawarii i Danii. W roku 1994/1995 pracowała jako wolontariuszka w klasztorze Ecce Homo w Jerozolimie, uczestnicząc w kursach biblijnych, m.in. w: Centre for Biblical Formation NDS oraz United Centre for Conservative Judaizm. W latach 1975-1977 była stypendystką Ratisbonne Found z przeznaczeniem na studia w Jerozolimie (Christian Centre for Jewish Studies oraz Hebrew University). W latach 1998-2016 pracowała na Papieskim Wydziale Teologicznym, a od 2000 roku na WT UAM. W ramach pracy naukowej odbyła staże i kwerendy m.in. w The University of Sheffield, Katholieke Universiteit Louvain, The Hebrew University of Jerusalem.
Opublikowała monografie: „Jahwe a bogowie ludów. Idee religijne wczesnego Izraela na tle wierzeń ludów Egiptu, Mezopotamii i Kanaanu” (2002); „Dzieje jako teofania. Wewnątrzbiblijna interpretacja i jej teologiczne konsekwencje” (2005); „Przesłanie Pięcioksięgu w świetle struktury retorycznej” (2012), „Pięcioksiąg jako narracja symboliczna” (2014), „Księga Liczb” w serii „Nowy Komentarz Biblijny” (2023) oraz ponad sześćdziesiąt artykułów - głównie dotyczących interpretacji Biblii Hebrajskiej w ujęciu synchronicznym, ze szczególnym wskazaniem na ciągłość historii zbawienia, czytelną w zależności pomiędzy Starym i Nowym Testamentem.
Oprócz Księgi Liczb, przetłumaczyła z hebrajskiego księgi: Rut, Jonasza, Habakuka oraz Rdz 1-3 i Rdz 4.
o dr. Hieronim Stypa OFM
Wykład dla DSFiT: Cnoty teologalne i nauka o łasce
Franciszkanin, w 2010 r. otrzymał święcenia prezbiteratu. Doktor teologii moralnej. Rozprawę doktorską zatytułowaną „Odpowiedzialność spowiednika za życie duchowe małżonków” obronił w 2015 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Braci Mniejszych w Poznaniu. Sprawuje też urząd gwardiana konwentu poznańskiego. W 2022 r. abp Stanisław Gądecki mianował go Delegatem ds. duszpasterstwa dziewic i wdów konsekrowanych w archidiecezji poznańskiej. Pełni również funkcje duchowego opiekuna Franciszkańskiego Duszpasterstwa Małżeństw przy poznańskim klasztorze, stałego spowiednika kilku żeńskich zgromadzeń zakonnych, a także asystenta Instytutu Świeckiego Misjonarek Królewskości Chrystusa."
Ks. dr hab. prof. UMK Tomasz Tułodziecki
Wykład dla DSFiT: Prorocy
Profesor UMK w Toruniu w Katedrze Teologii Historycznej na Wydziale Teologicznym. Jest również dyrektorem Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz dyrektorem Wydziału Formacji Kapłanów Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.
Studiował m.in. w Papieskim Instytucie Biblijnym i na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Stopień naukowy doktora nauk teologicznych w zakresie teologii biblijnej uzyskał w 2003 r. na UMK na podstawie pracy pt. „Jeroboam I – reformator religii Izraela. Studium egzegetyczno-teologiczne 1Krl 11,26-14,20”. W pracy naukowej skupia się na Starym Testamencie, szczególnie na tematyce profetyzmu izraelskiego i literatury prorockiej. Jest autorem wielu prac naukowych i popularyzatorskich.
ks dr. Przemysław Zgórecki
Wykład dla DSFiT: Metafizyka
Kapłan archidiecezji poznańskiej, święcenia kapłańskie przyjął w 2011 roku w Poznaniu. Jest magistrem i licencjatem teologii oraz doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii. Adiunkt w Zakładzie Filozofii i Dialogu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki „Czasowość eschatologiczna. Fenomenologia Jean-Yves Lacoste’a” oraz artykułów z zakresu filozofii współczesnej. Posługuje również jako duszpasterz akademicki studentów WT UAM.